Korzenie sylwestrowego szaleństwa

Korzenie sylwestrowego szaleństwa

Dziś, świętując nadejście kolejnego roku rzadko kto zastanawia się, jak to wyglądało w odległej przeszłości. Jak świętowali przełom roku Celtowie, a jak mieszkańcy Babilonu? Czytajcie uważnie.

Nowy rok – dawno, dawno temu…

Przygotowując się do nadejścia Nowego Roku, rzadko kiedy zastanawiamy się nad antycznymi korzeniami tego święta. Jak Sylwestra (choć przecież nie nazywano go tak choćby w czasach Aleksandra Wielkiego!) obchodzili nasi przodkowie? Antyczni również świętowali Nowy Rok z wielkim rozmachem. Nie funkcjonował jednak jeden, uniwersalny kalendarz, więc okresy, w które wypadał czas odejścia starego i nadejścia różniły się, w zależności od regionów i kultur. Prawdopodobnie w 46 r. przed Chrystusem imperator Juliusz Cezar zdecydował, że będzie to 1 stycznia. Nazwa miesiąca stycznia ma swoje konotacje w imieniu rzymskiego boga Janusa o dwóch twarzach, z których jedna spogląda w przyszłość, a druga w przeszłość. Wcześniej mieszkańcy miasta nad Tybrem obchodzili Nowy Rok 1 marca, a obrzędy powiązane z rytmem z mian w świecie natury nie ograniczały się jedynie do jednej nocy.

Nowy Rok u Celtów i Babilończyków

Celtowie również dostrzegali w nadejściu Nowego Roku czas wyjątkowy. Ich obchody przypadały na koniec lata, który wedle ich rachuby oznaczał odejście starego i nadejście nowego. Wierzono, że żaden z żyjących nie może być wtedy samotny, by uniknąć potępienia w przyszłym życiu. Celtyccy zmarli występowali z zaświatów, by wkroczyć pośród żywych, bawić się z nimi i ucztować. Z kolei w Babilonie, leżącym w żyznym półksiężycu pomiędzy rzekami Eufratem i Tygrysem, często uznawanym za kolebkę cywilizacji, Nowy rok świętowano wraz z przyjściem wiosny. Władca miasta przechodził rytuał upokorzenia, w trakcie którego kapłan bił go, odkupując przeszłe winy.

Nowy Rok w Egipcie i Europie.

W Egipcie Nowy Rok przychodził pod koniec września, kiedy wylewał Nil. Urodzaj, jaki przynosiła święta rzeka, świętowano przez cały miesiąc hucznych zabaw. Natomiast w chrześcijańskiej Europie obchody Nowego Roku wiążą się z datą śmierci papieża Sylwestra; pierwsze obchody miały mieć miejsce w roku 999, kiedy to serca ludzi wypełniała trwoga związana z nadejściem nowego millenium. Odroczenie nadejścia końca świata stało się pretekstem do wybuchu niepohamowanej radości i zabawy, której echa przebrzmiewają po dziś dzień. Nowo wybrany papież Sylwester II wygłosił tradycyjne już dziś błogosławieństwo „urbi et orbi”, czyli „miastu i światu”. Choć legendarny początek sylwestrowej fety miał miejsce w u schyłku pierwszego tysiąclecia przed Chrystusem, na przestrzeni całego średniowiecza huczne obchodzenie nadejścia nowego roku było uważane za zwyczaj bezbożny i niegodny dobrego chrześcijanina (pamiętajmy jednak o roli, jaką w życiu ludzi średniowiecza pełnił następujący po nim karnawał!). Dopiero w 1582 dekret papieża Grzegorza XIII odmienił odbiór świętowania nadejścia Nowego Roku.

apartamentypodpilskiem

Related Posts

Sylwester dla singla – dlaczego nie!

Sylwester dla singla – dlaczego nie!

Co zrobić by Twój sylwester był niepowtarzalny?

Co zrobić by Twój sylwester był niepowtarzalny?

Niecodzienne i nietypowe zwyczaje sylwestrowe

Niecodzienne i nietypowe zwyczaje sylwestrowe

Najlepsze przepisy na niskokaloryczne drinki sylwestrowe

Najlepsze przepisy na niskokaloryczne drinki sylwestrowe

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *