Niecodzienne i nietypowe zwyczaje sylwestrowe

Niecodzienne i nietypowe zwyczaje sylwestrowe

Czy zastanawialiście się nad tym, jak obchodzony jest sylwester w innych krajach? Często noworoczne tradycje są bardzo odległe od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce.

W Polsce istnieje wiele przesądów i zwyczajów na temat Sylwestra i Nowego Roku. W ostatnim dniu roku nie wolno sprzątać, żeby nie wymieść z domu szczęścia. Nie wolno zostawiać nieuregulowanych długów i innych zobowiązań, zaś do kreacji sylwestrowej należy założyć nową bieliznę z metkami – oczywiście na szczęście. To tylko kilka zwyczajów sylwestrowych, jakie spotkać można w Polsce. A jak jest w innych krajach?

Jak obchodzą Sylwestra mieszkańcy Brazylii?

Brazylijczycy mają równie oryginalne pomysły na zapewnienie sobie szczęścia w Nowym Roku co Polacy. Przede wszystkim, witają go ubrani na biało – symbol szczęścia, ale i pokoju. Składają ofiarę dla bogini morza o imieniu Yemanja, które ładują do łodzi. W Brazylii dużą popularnością cieszą się wprowadzające w trans tańce candomble w rytm niezwykle żywiołowej i energetycznej muzyki. A gdzie najlepiej powitać brazylijski Nowy Rok? Oczywiście –  na plaży Copacabana w Rio de Janeiro.

Sylwester według Włochów

Włosi w Sylwestra zakładają czerwoną bieliznę, która ma zapewnić pomyślność, zaś kobietom – rychłe zamążpójście. Włosi wyrzucają stare przedmioty (ubrania, sprzęt domowy, a nawet meble) przez okno wprost na ulicę – wszystko po to, by przegnać pecha, zło i nieszczęście. Z kolei dobrym znakiem jest spotkanie pierwszej osoby w Nowym Roku, która jest przeciwnej płci.

Duński Sylwester

W Danii, na przełomie roku je się okolicznościowe, wielopiętrowe i przepięknie wyglądające ciasto zwane kransekake”. Duńczycy mają wiele ciekawych tradycji i obrzędów: tłuką talerze na progu w domach znajomych i przyjaciół – im więcej potłuczonych koło domu talerzy, tym więcej przyjaciół. To jeszcze nie wszystko: żeby skocznie powitać Nowy Rok, mieszkańcy Danii zeskakują o północy z krzeseł i stołów.

Jak wygląda Sylwester w Hiszpanii?

Hiszpański Sylwester to przede wszystkim Sylwester spędzony w gronie rodzinnym. O północy mieszkańcy zbierają się na głównych placach miast, by wspólnie powitać Nowy Rok. W czasie, gdy zegar wybija północ, należy zjeść dwanaście owoców winogrona, stojąc na lewej nodze (prawą Hiszpanie wchodzą w Nowy Rok). W uniwersyteckim mieście Salamanka, pożegnanie roku zaczyna się już 15 grudnia – robi się to z myślą o tamtejszych żakach właśnie.  Jak zapewnić sobie w Hiszpanii gruby portfel przez cały następny rok? Wystarczy wrzucić do kieliszka z noworocznym szampanem złoty pierścionek albo kolczyk.

apartamentypodpilskiem

Related Posts

Sylwester dla singla – dlaczego nie!

Sylwester dla singla – dlaczego nie!

Co zrobić by Twój sylwester był niepowtarzalny?

Co zrobić by Twój sylwester był niepowtarzalny?

Korzenie sylwestrowego szaleństwa

Korzenie sylwestrowego szaleństwa

Najlepsze przepisy na niskokaloryczne drinki sylwestrowe

Najlepsze przepisy na niskokaloryczne drinki sylwestrowe

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *